کنترل دما و رطوبت در موزه ها و آثار باستانی

تاثیر دما و رطوبت ایده آل برای گالری های هنری و موزه ها
کار موزه حفظ آثارهنری، و محافظت از میراث فرهنگی و تاریخی ذی قیمت است. بنابراین ضروری است که موزه­ها بهترین شرایط را برای محافظت از آثار هنری، و جاودانه کردن فعالیتهای هنری و خالقین آن­ها داشته باشند که بیشترین خدمت را به تاریخ شهرها و کشورها کرده­اند.
دما: دما یکی از عوامل مهم در تخریب آثار است که در صورت کنترل نشدن آن و با نوساناتی که می تواند در بازه های زمانی کوتاه مدت داشته باشد، آسیب های جدی به آثار و اشیاء وارد می سازد.
  • در نقاشی روی کاغذ با افزایش دماکاغذ زودتر پیر شده و تغییر رنگ به همراه دارد چون با بالارفتن دما ، رطوبت کاهش پیدا می کند لذا خشکی کاغذ را همراه خواهد داشت و در نتیجه میزان آسیب پذیری لایه رنگ را تشدید می کند.
  • در نقاشی رنگ روغن روی بوم به دلیل لایه های تشکیل دهنده خصوصیات فیزیکی و شیمیایی متفاوتی دارند. در درجه حرارت پایین لایه رنگ ترد و شکننده است در صورتیکه چسب مویی آستر در دمای بالا نرمتر می شود. 
  • در نقاشی  روی چوب با بالا رفتن دما دچار خشکی و کوتاه شدن طول عمر می شوند.
  • در نقاشی روی عاج و استخوان در درجه حرارت بالا ماده حد واسط بکار رفته در این نوع نقاشی ها شدیدا منقبض می شوند و باعث تضعیف استحکام لایه رنگ میگردد. دمای مناسب برای نگهداری نقاشی روی کاغذ از 18 تا 22 درجه سانتیگراد می باشد.

 
از جمله دستگاهی که مورد استفاده در این محیط می باشد ترموهیدرومترهای دیجیتال ، ..... از جمله دیتالاگرهای  که دارای 8 سنسور می باشد و قابلیت اتصال در 8 اتاق یا منطقه از سالن را داراست و دارای ثبت داده ها و تهیه گراف می باشد و یا ودرهاب 4002 که  بصورت آنلاین و دارای سنسورهای آلارم و قابل اتصال به کامپیوتر یا گوشی موبایل (نرم افزار اندروید) می باشد.

 


توصیه ما

در نهایت توصیه ما این است که با تهیه یه دستگاه می توانید به حفظ و نگهداری آثار خود یا آثار ملی کشور نقش موثری در فرهنگ و تمدن ایفا نمائید.