کنترل دما در صنعت دارو

ترمومتر و رطوبت سنج در صنایع دارویی

 
اندازه گیری و کنترل دما در یخچال های دارویی و آزمایشگاهی اهمیت بسیار بالایی داشته و یکی از الزامات قانونی سازمان غذا و دارو می باشد.
اندازه گیری وکنترل دمای داخلی یخچال های آزمایشگاهی و یخچال‌های دارویی برای سلامت دارویی و نمونه‌های آزمایشگاهی بسیار مهم و ضروری می‌باشد. یکی از فاکتورهای مهم و قانونی برای سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت می‌باشد.
توجه به میزان رطوبت و افزایش دما استفاده از سیستم های تهویه برای حفظ رطوبت و دمای انبار در حد استانداردهای تعیین شده ضروری می باشد.
دمای محیط بایستی به صورت روزانه توسط دماسنج مخصوص انبار اندازه گیری و ثبت شود. رطوبت محیط نبایستی بگونه ای باشد که موجب از بین رفتن لیبل دارو و یا تغییر شکل دارو گردد.
در مراکزی که دارای محیطهای مختلف از قبیل اتاق سرور ، یخچال ، فریزر ، انکوباتور ، سردخانه و …  می باشند و نیاز به مانیتورینگ بیست و چهار ساعته و پایش دما و رطوبت بصورت آنلاین دارند دستگاه ثبت دما و رطوبت می تواند با ثبت و نگهداری لحظه ای فاکتورهای مذبور امکان نظارت دقیق را فراهم آورد.
در این میان سیستم کنترل و مانیتورینگ آنلاین دما و رطوبت به شما این امکان را می دهد که بدون حضور در محل مورد نظر و از راه دور، به بررسی وضعیت دما و رطوبت بپردازید و در صورت بروز مشکلی در سیستم به سرعت از محل خرابی و مشکل حادث شده اطلاع یابید.
 دیتالاگر یک دستگاه مناسب جهت پایش ، کنترل و ثبت دمای یخچال‌های می‌باشد.
یخچال های دارویی باید حاوی دماسنج و رطوبت سنج بوده و دما و رطوبت یخچالها مطابق دستورالعمل ثبت دما و رطوبت بصورت مرتب ثبت شوند.
انبارهای دارویی باید فضاهاي محصور با ديوار ، سقف عایق بندی ، كف و ديوارهای محکم ( بهتر است بتوني باشد) ، دارای قفسه بندي که در برابر نور مستقيم محافظت شده و از نظر درجه حرارت و رطوبت تحت کنترل باشد ، داروهای پزشکی به دلیل حساسیتی که به دمای محیط نگهداری دارند در صورت نوسان دما ممکن است سریعا فاسد شده و از بین بروند و از این بابت شرکت های نگهداری و فروش دارو خسارت سنگین و در مواردی غیر قابل جبران را متحمل شوند ، برای جلوگیری از این اتفاق امروزه سیستم هایی طراحی شده که کوچکترین تغییر در دمای محیط را حس کرده و از طرق مختلف اعلام و هشدار میدهند .شما با استفاده از این دستگاه ها میتوانید محل نگهداری اقلام دارویی خود را به دقت زیر نظر داشته و مورد سنجش قرار دهید.

عملکرد